Съвременен танц (Contemporary) започва своето развитие едва в началото на 20 век. Неговата поява е неизбежна и логична реакция срещу всички възникнали, строго утвърдили се, а в последствие и вкоренили се в изкуството, наречено хореография, норми на класическият балет. Последният се характеризира с философия на подражание, на истински стремеж към една симетрична конструкция от танцови движения и комбинации. При съвременния танц това е точно на обратно – той не желае и няма да е вече подчиняват нито на определени норми и желание за симетрия и строга действителност, нито на други зависимости. Трябва да отбележим и друго – съвременният танц не е изкуствено отделен или заклеймен като различно течение в танцовото изкуство. Той е по-скоро естествено продължение на класическия танц, но представени под една нова, различна форма, която олицетворява свободата на движението, духа и тялото.
Джазът е музикален жанр, който възниква в първата половина на 20 век в южните части на САЩ и съчетава в себе си африкански и европейски музикални традиции. Липсата на фиксирани правила го превръща в един от най-жизнените и разнообразни музикални жанрове в света. Това, разбира се, дава своя отпечатък и върху танцувалния стил. Провокативна визия, нахално присъствие и липса на дистанция са първите впечатления при наблюдението на този танц. Истината е, че освен „добра опаковка” той притежава, синтетичност и комплексност на движенческо поведение. Атрактивен, колуминативен, асимилативен, този стил е отворен за всичко ново, което може да бъде създадено или заето от други танцувални стилове.
Стилът съчетава различни аспекти на балета, джаза, акробатиката и модерния танц. Съчетава балетна техника със свободата и музикалността на джаза и съвременните стилове. Изразява емоционално настроение, илюстрира емоционално текста на песента.
Мюзикълът е базиран на театралното и кино изкуство и танцът в него. Могат да бъдат пресъздавани сцени от известни театрални постановки и филми, като е позволено да се използват шоу елементи, както и синхронизация с уста. Реквизит и декор също е позволен. Може да бъде включен и така нареченият театър-танц.
Балетът е сценично изкуство, в което основното изразно средство е танцът.Балет е вид танц, създадед по време на италианския Ренесанс през 15 век, а по-късно се превръща в концертна форма в Русия и Франция. Оттогава се превръща в широко разпространена, високо техническа форма на танцуване със собствен речник, базиран на френската терминология.
Балетът и особенно класическият, днес акцентират върху изпълнението и прецизността на движенията. Техниките от класическия балет са важна база за много други стилове танци, включително и за съвременен танц.
Стандартните танци са пет : Виенски Валс, Валс, Танго, Фокстрот и Куикстеп.
Стандартните танци имат различен произход, ритъм, темпо и естетика, а общото за всички тях е, че те се танцуват от двама души (мъж и жена) в т. нар. “Затворен хват”. Този хват създава удобство за жената да следва воденето на мъжа и придава на танцовата двойка красива осанка. Затворения хват в Стандартните танци произлиза от времето, когато мъжете са носели саби и шпаги по време на танците. За да се запази баланс и симетрия, мъжът е предлагал лявата си ръка за хват с дясната ръка на жената. В следствие от социалния произход на танците се е оформила конвенцията, че мъжът води, а жената следва, като мъжът е отговорен за хореографията и направленията на движение на танците.
Салса (на испански: salsa) е танц по двойки, който се изпълнява на салса музика. Понякога се танцува и самостоятелно. Името на испански означава сос, или в този случай вкус или стил. Означава сос в истинския си смисъл, защото салсата е смесица от много стилове, звуци и инструменти. Салса се танцува на музика с повтарящ се ритъм от осем удара, т.е. два такта по четири удара. Салса схемите обикновено имат по три стъпки на всеки четири удара, като един се пропуска. Пропуснатият удар често се маркира с потропване, ритване, свиване и т.н. Обикновено музиката включва сложни ударни ритми и е бърза, около 180 удара за минута. Кубинският стил (Cuban style) салса е на едно. Основен елемент е куба степ (cuba step), наричан също гуапея (Guapea), където кавалерът прави основна стъпка назад на 1-2-3 и основна стъпка напред на 5-6-7. Дамата прави същото, т.е. огледално на движенията на кавалера. Друга черта на стила е, че кавалерът и дамата се движат в кръг един около друг, а не в права линия, както е в други стилове.
Бачата е популярна музика и танц, произхождащи от Доминиканската република. Основният инстурмент, на който се свири, е китара. Темата им обикновено е романтична, като най-често текста разказва история за несподелена любов и разбито сърце. За първи път бачата официално е призната като музикален стил през 1961 г., когато е направен първият звукозапис от Хосе Мануел Калдерон на първия сингъл „Borracho de amor“ и "Que sera de mi (Condena). Възникването на бачата се свърза с напрегната социална обстановка, която цари в Доминиканската република в началото на 1960-те години след свалянето на диктатора Рафаел Леонидас Трухильо Молина. В началото се е приемала само като музика за слушане, но с ускоряване на ритъма и възникване на нови стъпки, бачата започва да се възприема като танцувален стил. В музикално отношение бачата представлява смесица на болеро и доминиканско соно. На развитието на бачата оказват влияние и изпълнители като триото „Лос Панчос“, „Матаморос“ и Хулио Харамильо. Музиката е в такт 4/4.
Произходът на кизомба може да бъде проследен до края на 1970-те години в Африка, когато се заражда в Ангола. Кизомба се характеризира с по-бавен, романтичен, чувствен ритъм от традиционната анголска семба. Музиката е смесица от семба, меренге, килапанга и други анголски музикални стилове. Повечето песни се изпълняват на португалски или на диалект от различните португалскоезични африкански култури.
Зумба е тренировъчна програма, която комбинира латинска и международна музика с танцови стъпки. Тренировките са концентрирани около четири основни вида танци, а именно – салса, меренге, фламенко, регетон и кумбия. Упражненията се изпълняват на интервали с висок и нисък интензитет и така укрепват сърдечно-съдовата система. Подобряват още баланса, координацията, гъвкавостта и до известна степен мускулната сила. Тя е забавно, високоенергийно спортно занимание, което ви стимулира да се движите и да се връщате за още. Създадена е на принципа, че тренировките трябва да бъдат лесни и приятни, за да може участниците да се придържат към програмата си и да постигнат дългосрочни резултати. Препоръчително е да танцувате поне 150 минути на седмица в умерено темпо, а ако не разполагате с такова време – заменете го със 75-минутна високо интензивна тренировка. Подобен вид аеробни занимания намаляват рисковете от болести, помагат за поддържането на оптимално здравословно тегло и повдигат настроението.
Фокусът на упражненията е върху укрепването на коремната област, увеличаване на мускулната сила и тонус, постигане на психическо равновесие и подобряване на цялостната координация, баланс и гъвкавост. Една от основните причини, поради които ежедневните упражнения са толкова добре приети, е фактът, че те подпомагат мускулния тонус и водят до постигане на естетическа фигура и външен вид. Фитнес програма Пилатес се базира на 6 основни принципа: центриране, контрол, точност, концентрация, дишане и плавност. Явна е приликата с други типове упражнения, като например йога и тай-чи.